Vojtěch Pospíšil (C klarinet)

Pospa

Na Reálném gymnáziu v Prostějově maturoval v roce 2003. V letech 2003–2009 absolvoval Pražskou konzervatoř, v letech 20092012 bakalářské studium na Hudební fakultě JAMU v Brně a v letech 20132016 magisterské studium na Fakultě umění Ostravské Univerzity v Ostravě, kde nyní pokračuje v doktorském stupni studia.

V letech 20092014 byl zaměstnán jako klarinetista orchestru Moravského divadla Olomouc, od roku 2014 je členem Moravské filharmonie Olomouc.

Věnuje se také starému americkému jazzu dvacátých let jako klarinetista v Originálním Pražském Synkopickém Orchestru kapelníka Pavla Klikara.

Jana Dosedělová (flétna, tsimbl)

Janele

Na Reálném gymnáziu maturovala v roce 2005. Poté studovala tělesnou výchovu a biologii na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 2010 se na Reálné gymnázium vrátila jako středoškolská profesorka biologie a tělocviku.

Jak píše Joel Rubin a Rita Ottens ve své knize Klezmer-Musik, zmínky o ženských hudebnicích se objevují už ve středověku. A od 18. a 19. století už nebyl výskyt ženských klezmerkes nijak neobvyklý. I pražský cech židovských hudebníků prý poskytoval ženám členství, za což byl svými křesťanskými konkurenty ostře kritizován.

Miroslav Ondra (akordeon, zpěv)

MironNa Reálném gymnáziu v Prostějově maturoval v roce 2001 (Létající rabín vznikl o půl roku později).

V letech 20012009 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci obor „Teorie a dějiny dramatických umění“.

Od roku 2012 působí jako odborný asistent v ateliéru muzikálového herectví na Divadelní fakultě JAMU v Brně.

Intenzivně spolupracuje také s vynikajícím brněnským divadelním souborem BURANTEATR.

Hudebník je jen jedna ze stránek jeho mnohostranné umělecké osobnosti. Velmi vynikají i jeho herecké schopnosti. Ať už jako divadelník na jevišti, nebo jako muzikant na pódiu, zazpívat a zahrát umí téměř všechno.

Vojtěch Peštuka (housle, zpěv)

Ojt Na Reálném gymnáziu v Prostějově maturoval v roce 2004. V letech 20042009 studoval obor "Právo a právní věda" na Masarykově univerzitě v Brně.

Je advokátem v Praze.

Je uměleckým vedoucím kapely a stojí za výběrem a aranžemi většiny repertoáru a překladu většiny textů. Má vybroušený styl konferování koncertů, kde geniálně spojuje humor se sdělováním sofistikovaných informací o klezmerské hudbě, což provádí v několika jazycích.

Ve volném čase se věnuje pořádání hudebních workshopů, tanečních večerů a dalším formám propagace klezmeru a jidiš kultury. V roce 2014 založil spolu s dalšími muzikanty a tanečníky klezmerový samostudijní projekt s názvem Pražská jidiš kapela.

Pavel Jurečka (kontrabas)

Paveu

Je jediným členem kapely, který nestudoval na prostějovském Reálném gymnáziu, ale na konkurenčním Gymnáziu Jiřího Wolkera, kde maturoval v roce 2009.

V letech 20092011 studoval Pražskou konzervatoř. Nyní je studentem Katedry andragogiky a personálního řízení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

V roce 2014 založil spolu s dalšími muzikanty a tanečníky klezmerový samostudijní projekt s názvem Pražská jidiš kapela.

Koncerty

Pá 15. 6. (17.00)

POLNÁ - Synagoga

So 16. 6. (10.00-17.00)

MIKULOV - Synagoga - Hudba na kole

So 16. 6. (17.30)

MIKULOV - Galerie Efram

Kontakt

Vojtěch Pospíšil – manager

letajici.rabin@seznam.cz

tel.: +420 774 371 750

Členové ansámblu

Vojtěch Pospíšil - Albert C klarinet
Jana Dosedělová - flétna,tsimbl
Miroslav Ondra - akordeon
Vojtěch Peštuka - housle
Pavel Jurečka - kontrabas

English version

Enflagn

Naše hudba